Spotkanie 10/12/2013
10 grudnia 2013 roku odbyło się trzecie z dzielnicowych spotkań konsultacyjnych.
Spotkanie zrealizowane zostało na terenie Dzielnicy VIII, w Centrum Kultury Ruczaj. Spotkanie odbyło się w dwóch częściach. Łącznie uczestniczyło w nim 9 osób. Zaprezentowano projekt Ranking Krakowskich Samorządowców – omówiono jego cele i zasady działania.
Podczas trzygodzinnego spotkania skupiono się na 5 zasadniczych kwestiach w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Jaki samorządowiec powinien być?”
Według wskazań uczestników spotkania „dobry samorządowiec” to taki, który spełnia określone kryteria i oczekiwania:
- Ma wiedzę, kontroluje i czuwa nad sprawami najbliższego otoczenia oraz podejmuje stosowne do sytuacji interwencje.
W tym aspekcie skupiono się głównie na kwestii utrzymania dróg w Dzielnicy VIII. Mieszkańcy, jak i przybyli na spotkanie radni dzielnicowi, odbyli burzliwą rozmowę na temat utrzymania okolicznych dróg i chodników.
- Samorządowiec jako lider.
Cechy liderskie potencjalnie rozpoznane wśród samorządowców obejmowały znajomość mieszkańców i ich problemów oraz stymulowanie ludzi do działania.
- Kontrola nad zabudową przestrzenną dzielnicy.
Kwestie związane z konsultacjami społecznymi i ich wpływem na realnie podejmowane decyzje w kwestiach zabudowy przestrzennej dzielnicy;
- Bezpieczeństwo publiczne.
Udział i wpływ samorządowców na kwestie związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. Dyskusja skupiła się wokół problemu wydawania koncesji dla sklepów monopolowych w mieście, interwencji funkcjonariuszy Straży Miejskie Miasta Krakowa oraz roli radnych w rozwiązaniu lokalnych problemów dotyczących bezpieczeństwa.
- Edukacja w służbie partycypacji w podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym.
Podczas spotkania prowadzącemu zostało zasugerowane podjęcie inicjatywy na rzecz aktywizacji osób starszych oraz młodzieży. Jako główny element aktywizacji wskazano działania edukacyjne w zakresie samorządności.
Wskaźniki dla matrycy to:
- działania na rzecz poprawy jakości otoczenia – w zakresie dróg publicznych oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem;
- znajomość i realizacja planu zabudowania przestrzennego;
- udział w działaniach kontrolnych na terenie najbliższego otoczenia samorządowca; inicjatywa na rzecz działań edukacyjnych;
- znajomość problemów doskwierającym mieszkańcom;
- realny wpływ przeprowadzanych konsultacji z mieszkańcami na podejmowane decyzje polityczne i administracyjne.